Milyen szempontok alapján válasszunk padló burkolatot?

Milyen szempontok alapján válasszunk padló burkolatot?

A padló burkolatok tárháza igen széles, az utóbbi időben pedig egyre kedveltebbek a vízálló burkolatok is. De mégis miből választhatunk, ha padló burkolatot keresünk? A laminált padló egy igen kedvelt melegburkolat, széles minta és színválasztékkal rendelkezik, de nagyon preferáltak vízálló változatai is. Emellett boríthatjuk az otthonunkat SPC és LVT padlóval is, valamint ne feledkezzünk meg a „jó öreg” tekercses vinyl padlóról sem.

2025.01.14 11:10 Erős Marietta

A választás során érdemes azt figyelembe venni, hogy a burkolni kívánt helyiség milyen igénybevételnek lesz kitéve. Ha forgalmas, gyakori felmosást igényel vagy olyan a helyiség, ahol esetleg kifolyhat valami (pl. konyha) érdemes a vízálló laminált padló és társai (SPC, LVT) mellett dönteni. A másik szempont, hogy mennyire forgalmas az adott helyiség? Ha kevésbé, mint például egy hálószoba, akkor elegendő egy standard laminált padló mellett döntenünk.

Hogy segítsük meghozni a megfelelő döntést, lássuk melyik kategória milyen előnyökkel rendelkezik.

Laminált padló

A laminált padló iránti érdeklődés még mindig töretlen, hiszen egy nagyon kedvelt padló burkolat. Felhasználó barát a telepítése, lerakása nem feltétlenül igényel szakembert, ellenben, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, érdemes tapasztalt burkolóra bízni a lehelyezést. Ez a melegburkolatok körében annyira kedvelt burkolat számos szín és mintaválasztékkal rendelkezik, több vastagságban. Nem igényel ragasztást, száradást, így telepítés után azonnal használható.

Tipp! A laminált padlót a burkolás előtt egy nappal már tároljuk abban a helyiségben, amit burkolni szeretnénk, hogy tudjon akklimatizálódni, nézzük a hőmérsékletet és a páratartalmat is!

Érdemes itt megjegyezni, hogy amennyiben festés történt az adott helyiségben, amit burkolni szeretnénk, úgy minimum két hét száradás után ildomos lefektetni a laminált padlót oda, ellenkező esetben a laminált rostgazdagságának köszönhetően magába szívhatja a frissen festett falakból a párát, így megduzzadhat, eldeformálódhat!

A padlófűtésre alkalmas padlózatoknál a padlófűtést lerakás előtt kapcsoljuk be, a teret fűtsük fel!

A laminált padló nem fektethető szőnyegre, habszerkezetű PVC padlóra, fa parkettára, laminált padlóra, úsztatott padló szerkezetekre, aszfaltra, bitumenre.

Vízálló laminált padló

A vízálló laminált padló egyre kedveltebb a melegburkolatok körében. Rendkívül ellenálló a nedvességgel szemben, így ideális választás akár konyhába, fürdőszobába. Több száz árnyalatból és mintából lehet választani, ugyan úgy, mint nem vízálló társánál, így könnyedén megtalálja mindenki a számára megfelelőt.

Tipp! Fontos tudni, hogy a vízálló laminált hatékonyságát akkor maximalizálhatjuk, ha a lamináltak és a fal közötti réseket is vízzáróvá tesszük. Erre bármely tömítőanyag megfelelő, így elérvén a maximális vízzárást.

A padlófűtésre alkalmas padlózatoknál a padlófűtést lerakás előtt kapcsoljuk be, a teret fűtsük fel!

SPC

Az SPC padló a vinyl padlók új generációja, mely egy megerősített hordozóréteggel rendelkezik, így sokkal tartósabb és ellenállóbb, mint hagyományos padlók. Az SPC szó, a Stone Polymer Composite = Ásványi Polimer Kompozit anyagból áll. Igen masszív, vízálló és strapabíró, emellett méretstabilitása is kivételes, akárcsak a színtartása.

Tipp! Az SPC padlót a burkolás előtt 6-8 órával már tároljuk abban a helyiségben, amit burkolni szeretnénk, hogy tudjon akklimatizálódni, nézzük a hőmérsékletet és a páratartalmat is!

Amennyiben olyan SPC-t választunk (4+1 mm) ami rendelkezik habalátéttel, az alatt ne alkalmazzunk semmiféle plusz alátétet, mert az a klikkek mechanikai sérüléséhez vezethet.

A burkolni kívánt aljzat legyen kiváló minőségű, megfelelően előkészített, szilárd, stabil sima, kiegyenlített, tiszta és száraz.

Az SPC nem fektethető szőnyegre, habszerkezetű PVC padlóra, fa parkettára, laminált padlóra, úsztatott padló szerkezetekre, aszfaltra, bitumenre.

LVT

Az LVT a Luxury Vinyl Tile rövidítése, jelentése “luxus vinyl padló”. Tehát egy olyan vinyl padló, ami nem hasonlítható már a korábban elterjedt tekercses vinyl padlókhoz. A technológia fejlődésével ennek a padlónak a szerkezete igen minőségi, teljes mértékben vízálló, ezáltal bármilyen párás, nedves helyiségben alkalmazható. Meghökkentően utánozza a természetes fa erezetét és struktúráját - ez a gyártás technológiának köszönhető. Puha és meleg padlóburkolat, akár cipővel is járhatunk rajta, nem fog kopogni alattunk a padlózat. Ha kiválasztottuk a számunkra megfelelő LVT padlót, ne feledkezzünk meg a hozzá illő alátétről sem.

Tipp! Az LVT padlót a burkolás előtt 24 órával már tároljuk abban a helyiségben, amit burkolni szeretnénk, hogy tudjon akklimatizálódni, nézzük a hőmérsékletet és a páratartalmat is! 

Az LVT nem fektethető szőnyegre, habszerkezetű PVC padlóra, fa parkettára, laminált padlóra, úsztatott padló szerkezetekre, aszfaltra, bitumenre.

A burkolni kívánt aljzat legyen kiváló minőségű, megfelelően előkészített, szilárd, stabil sima, kiegyenlített, tiszta és száraz.

Tekercses vinyl padló

Az igazi klasszikus! Már sokak által ismert tekercses PVC padló egyik nagy előnye, hogy egyben egy nagy felületet lefed, ezáltal gyorsan lehet telepíteni, valamint a kedvező ára sem elhanyagolható. Több széleség és mintavilág közül választhatsz, így könnyedén megtalálhatod az elképzeléseidnek megfelelőt.

Tipp! Az aljzatnak, simának, tisztának, tartósan száraznak, repedéstől, valamint tapadást gátló anyagoktól mentesnek, megfelelő nyomó- és húzószilárdságúnak kell lennie. A felületi egyenetlenségeket aljzatkiegyenlítővel kell kiegyenlíteni.

A padlóburkolatot egy nappal a fektetés előtt a helyszínen legalább + 18°C hőmérsékleten kiterítve pihentetni kell és minden esetben le kell ragasztani (az erre megfelelő ragasztóval) az aljzatra.

Természetesen a választás mindig a Te kezedben van, nézz körül, nálunk biztos megtalálod a számodra legmegfelelőbbet!